Preferencje partyjne Polaków w kwietniu 2010 r. (przed , w trakcie i po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem)

 
26 kwietnia 2010 |

Pomiar preferencji partyjnych jest cyklicznym badaniem przeprowadzanym przez TNS OBOP na początku każdego miesiąca. W sondażu tym pytamy Polaków czy wzięliby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby miały się one odbywać w najbliższą niedzielę, a następnie – osoby odpowiadające pozytywnie – prosimy o wskazanie tej partii, której zamierzałyby przekazać poparcie. rnrnTermin najnowszego, kwietniowego pomiaru przypadł na ten moment w historii naszego kraju, o którym nikt nie śmiał przypuszczać, że mógłby się kiedykolwiek wydarzyć. W katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem śmierć ponieśli wszyscy przebywający na pokładzie – łącznie z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, szefami polskich sił zbrojnych, śmierć ponieśli przedstawiciele Sejmu i Senatu, szefowie wielu ważnych instytucji publicznych… rnNajnowsze wyniki mają więc charakter szczególny – z jednej strony zawierają deklaracje ludzi z okresu przed, w trakcie (tak umownie nazwijmy okres soboty i niedzieli, gdy docierała – dosłownie i w przenośni – do nas informacja o tym co się stało) i po katastrofie. Analiza tych wyników uśrednionych (ogółem – tak jak ma to zwykle miejsce) nie odpowiada na pytania, czy i jak zmienialiśmy się pod wpływem informacji, jakie do nas docierały. Dlatego też postanowiliśmy dodatkowo pokazać najnowsze wyniki w poszczególnych dniach realizacji, z tym że ze względu na stosunkowo niewielkie liczebności wyniki te zostały połączone wg schematu: rn- 8 – 9 kwietnia – czwartek, piątek (Polska przed katastrofą prezydenckiego samolotu);rn- 10 – 11 kwietnia – sobota, niedziela (moment narodowej traumy – Polska w obliczu katastrofy prezydenckiego samolotu);rn- 12 – 13 – 14 – poniedziałek, wtorek, środa (Polska po katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem)

Raport udostępniany jest bezpłatnie, w usłudze „udostępnij aby pobrać”.
Na czym to polega? Raport będzie dostępny do pobrania w pdf po udostępnieniu wpisu z linkiem do Archiwum Raportów TNS Polska na wybranym serwisie społecznościowym: Facebooku lub Twitterze.

powrót do archiwum raportów