Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych - Polacy o kondycji ekonomicznej kraju i własnej sytuacji materialnej w pierwszym kwartale 2002 r.

 
11 lutego 2002 |

Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych jest cyklicznym badaniem prowadzonym przez TNS OBOP. WNE konstruowany jest na podstawie dziewięciu pytań: odnoszących się zarówno do sytuacji makroekonomicznej – kraju jak i mikroekonomicznej – gospodarstw domowych. Pytania stanowiące bazę dla tworzenia tego wskaźnika diagnozują aktualną odczuwaną sytuację, oceniają kierunek dotychczasowych zmian oraz obejmują prognozy w perspektywie rocznej oraz trzyletniej.rnCharakter zadawanych pytań pozwala na wyodrębnienie ze Wskaźnika Nastrojów Ekonomicznych dwóch podwskaźników: Wskaźnika Ocen Gospodarki (WOG) oraz Wskaźnika Samooceny Gospodarstw Domowych (WSGD), umożliwiających łatwą i szybką weryfikację wpływu spraw mikro- lub makrogospodarczych na poziom ogólnych nastrojów ekonomicznych panujących w społeczeństwie aktualnie oraz w latach poprzednich (badanie, o którym mowa prowadzone jest przez nas od przeszło siedmiu lat). Nasz najnowszy pomiar dokonany został w pierwszym kwartale 2002 r., poprzedni – w czwartym kwartale 2001 r.rnPrezentowane w tym opracowaniu wskaźniki (zarówno WNE, WOG jak i WSGD) oparte są na skali 0-200, gdzie 0 – oznacza najniższą, minimalną wartość (skrajny pesymizm), 100 – to wartość środkowa (symboliczna równowaga między optymizmem a pesymizmem), a 200 – to najwyższa, maksymalna wartość w przypadku każdego z omawianych tu wskaźników (skrajny optymizm).rnNiezależnie od informacji na temat ogólnego poziomu nastrojów ekonomicznych panujących w całym społeczeństwie jak i w poszczególnych środowiskach oraz weryfikacji wpływu spraw mikro i makrogospodarczych na ogólną wartość WNE, postanowiliśmy przedstawić też szczegółowe wyniki WSGD i WOG w konkretnych grupach społeczno-zawodowych (nie zawsze pozytywne wyniki jednego z wymiarów muszą oznaczać analogiczne tendencje w drugim) i sprawdzić, jakie zaszły tu zmiany w stosunku do poprzedniego kwartału.

Raport udostępniany jest bezpłatnie, w usłudze „udostępnij aby pobrać”.
Na czym to polega? Raport będzie dostępny do pobrania w pdf po udostępnieniu wpisu z linkiem do Archiwum Raportów TNS Polska na wybranym serwisie społecznościowym: Facebooku lub Twitterze.

powrót do archiwum raportów